Uzpūšanās

Uzpūšanās ir viena no lielākajām atgremotāju veselības problēmām ganību sezonas sākumā.

Uzpūšanos izraisa pākšaugu un citu viegli fermentējamu augu pārmērīga/strauja uzņemšana ganību sezonas sākumā, kad augu botāniskais sastāvs ir ļoti bagātīgs, viegli un strauji sadalāms, un rūgšana spureklī ievērojami pieaug. Ātras fermentācijas rezultātā rodas, daudz gāzes (fermentācijas blakusprodukts). Šo pārmērīgo gāzes daudzumu dzīvnieks nespēj izvadīt pietiekami ātri. Uzpūšanās ir dzīvībai bīstams stāvoklis, jo lielais gāzes apjoms rada milzīgu spiedienu uz iekšējiem orgāniem, to darbība tiek apturēta un dzīvnieks var nobeigties. Mazāk zināmās uzpūšanās sekas: aborts un turpmākas auglības traucējumi.

Interesanti, ka govju “jutība” pret uzpūšanos ir samērā atšķirīga.

  • Govīm, kas ir riska grupā attiecībā uz uzpūšanos, ir lēnāks barības virzīšanās ātrums gremošanas traktā (dodot vairāk laika gāzes ražošanai), un šie liellopi parasti patērē par 18-25% mazāk lopbarības pirms uzpūšanās nekā tie, kas neuzpūšas. Tātad jāpadomā par apetītes rosināšanu ganību sezonas sākumā – dzīvā rauga produkti (piemēram, Rumen Mix) uzlabo kokšķiedras šķelšanu un veicina gremošanas procesus – līdz ar to palielinot barības masas kustību, paātrinot to.
  • Minerālbarības devas palielināšana nemazina uzpūšanās risku.
  • Bagātīgs kokšķiedras saturs barības devā mazina uzpūšanās risku.
  • Gaidīšana, līdz rasa nožūst, ir pamatota metode uzpūšanās riska samazināšanai.
  • Svarīgi novērst straujas ganīšanas uzsākšanu.
  • Iegādāties pietiekamu daudzumu pretuzpūšanās līdzekļu, piemēram, TYMPAGEST, lai vajadzības gadījumā, tas jau būtu pa rokai.
Sūti mums ziņu!